Montaż wentylacji

Budując dom musimy pamiętać, że wentylacja to niezbędny element instalacji domowej, która tradycyjnie w Polskich domach jest wentylacją grawitacyjną. Jednak wraz z popularyzacją budownictwa energooszczędnego coraz częściej w nowych budynkach stosuje się wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła wykorzystującą tak zwane rekuperatory.

Montaż wentylacji szczecin – mechanicznej, która wykorzystuje rekuperator wymaga zastosowania konkretnych rozwiązań już na etapie projektowania i budowania domu, a więc decyzję o tym jaki rodzaj wentylacji wybierzemy musimy podjąć bardzo wcześnie, ponieważ późniejsze poprawki mogą być bardzo trudne i kosztowne, a czasami niemożliwe do wykonania.

  1. Pierwszym krokiem w montażu wentylacji mechanicznej jest wykonanie lub zaadaptowanie odpowiedniego projektu, jeszcze na etapie planowania budowy.
  2. W trakcie trwania budowy powinniśmy zadbać o odpowiednie rozprowadzenie kanałów wentylacyjnych zgodnie z projektem. Na tym etapie wykonujemy wszelkie niezbędne otwory oraz rozprowadzamy instalację.
  3. Instalację wentylacji mechanicznej rozprowadzamy z góry na dół, a więc rozpoczynamy od poddasza i schodzimy na parter.
  4. Istotnym elementem wentylacji mechanicznej jest czerpnia oraz wyrzutnia, które służą do wymiany powietrza. Pamiętać należy o tym aby nie znajdowały się zbyt blisko siebie.
  5. Gdy mamy już rozprowadzone przewody wentylacyjne oraz zamontowaną czerpnię oraz wyrzutnie możemy przejść do zamontowania serca naszej wentylacji mechanicznej czyli rekuperatora. Najczęściej rekuperatory montowane są na nieużytkowych poddaszach lub w kotłowniach czy też garażach.

Napisz do nas